Pielęgnacja i uroda

Domowe SPA z siarczanem magnezu w roli głównej

Lecznicze kąpiele w sanatoriach i uzdrowiskach zdrowia, korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Podobne właściwości możemy zafundować sobie sami, korzystając z domowej kąpieli z dodatkiem siarczanu magnezu – soli Epsom.


Co to jest sól Epsom?

Sól Epsom inaczej sól gorzka swoją nazwę zawdzięcza od angielskiej miejscowości Epsom skąd pierwotnie była pozyskiwana na skutek odparowywania siarczanu magnezu z tamtejszych wód mineralnych. Dzięki zawartości magnezu i siarki doskonale wpływa na kondycję naszego organizmu i stan zdrowia.

Zdrowotne właściwości kąpieli:

Kąpiele z użyciem soli działają nie tylko na skórę ale na cały organizm. Lecznicze właściwości wynikają z silnego przekrwienia naczyń krwionośnych, spowodowanego nie tylko ciepłem wody ale też podrażnieniem zakończeń nerwowych w skórze małymi cząsteczkami soli. Dzięki tym działaniom  sól Epsom wykazuje właściwości przeciwbólowe, odprężające, normalizujące ciśnienie krwi, poprawę sprawności serca, polepszenie krążenia krwi. Wspomaga  również koncentrację i zmniejsza bóle napięciowe.

Kąpiel z użyciem siarczanu magnezu ma także pozytywny wpływ na układ ruchu – rozluźnia i regeneruje mięśnie, niweluje zakwasy i przykurcze oraz odżywia ścięgna i przyczepy, dlatego polecana jest dla osób intensywnie trenujących.

Sól gorzka przyspiesza także proces gojenia, działa łagodząco na stłuczenia, obrzęki i siniaki. Dodatkowo przynosi ukojenie oparzonej skórze po opalaniu a także po ukąszeniach owadów.

Ponadto wraz z rozszerzeniem sieci naczyń włosowatych dochodzi do rozszerzenia światła naczyń nerkowych, to z kolei prowadzi do zwiększenia diurezy czyli wydalania moczu po kąpieli a także do usuwania zbędnych produktów przemiany materii oraz wytworów procesów zapalnych i toksyn.

Kąpiel z siarczanem magnezu zalecana jest także w złagodzeniu lub eliminacji pierwszych objawów infekcji. Na skutek dłuższych kąpieli dochodzi do wzrostu produkcji leukocytów (krwinek pełniących funkcję obronne organizmu) i aktywacji fagocytozy (usuwanie przez komórki organizmu innych komórek, np. drobnoustrojów) co jest niezbędne przy likwidowaniu procesu zapalnego.


 

Kosmetyczne właściwości kąpieli:

Sól gorzka ze względu na swoje właściwości znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystywana jest w formie okładów, kąpieli ale także jako dodatek do niektórych kremów i balsamów.

Dzięki zawartości siarki i działaniu antybakteryjnym  stosowana jest u osób  zmagającymi  się z trądzikiem. Zapobiega rozprzestrzenianiu się nowych wykwitów, zmniejsza także stany zapalne skóry i poprawia jej wygląd. Polecana jest przede wszystkim dla cery tłustej, ponieważ doskonale radzi sobie w walce z łojotokiem.

Sól Epsom posiada również korzystne działanie na włosy. Posiada właściwości przeciwłupieżowe i przeciwłojotokowe.


Przygotowanie kąpieli:

  • Do wanny ciepłej wody wsyp 2 szklanki soli Epsom.
  • Zażywaj kąpieli przez 20 – 30 minut.
  • Po wyjściu z wanny nie spłukuj ciała, na skórze pozostaje wówczas tzw. płaszcz solny, który pozytywnie działa na nasz organizm jeszcze przez pewien czas po kąpieli.

* Polecamy do wody dodać kilka kropel naturalnego olejku eterycznego np.     eukaliptusowego lub sosnowego. Wzbogaci to naszą kąpiel o dodatkowe właściwości aromaterapeutyczne .  Nie używaj mydła, żelu ani innych detergentów.

Tak przygotowana kąpiel nie tylko wzmocni nasz organizm ale przede wszystkim pomoże się nam zrelaksować, dzięki czemu nasze ciało odzyska siły do walki z wszechobecnym stresem i zmęczeniem 🙂 🙂

Uwaga! Przed skorzystaniem z kąpieli zawierających siarczan magnezu powinny skonsultować się z lekarzem osoby: z niewydolnością krążenia, po zawale, z wadami zastawek sercowych, a także kobiety w ciąży, osoby chore na gruźlicę, nadczynność tarczycy, nowotwory .